Ocalić od zapomnienia, kolejny raz zgodnie z tym hasłem w roku szkolnym 2014/2015 realizowaliśmy projekt „Nasz region – tropem osadników olęderskich”. Projekt był podzielony na trzy etapy. Do konkursów przystępowali uczniowie gimnazjum z klas I – III. Gimnazjaliści mogli brać udział w poszczególnych etapach, w wybranym konkursie. Projekt trwał od listopada 2014 do kwietnia 2015 roku. 27 kwietnia 2015 roku odbyło się uroczyste podsumowanie projektu i wręczenie nagród.
Pierwszy etap polegał na przygotowaniu plakatu w postaci mapy mentalnej na temat: „Osadnictwo olęderskie na trenie Wielkopolski”. 10 uczniów wzięło w nim udział i przygotowało takie prace. Pierwsze miejsce zajęła Monika Szczygieł z klasy III b, drugie miejsce Aleksandra Wiśniewska z klasy II b i trzecie miejsce uzyskała Patrycja Kretkowska z klasy III a.
Drugi etap polegał na napisaniu przemówienia. Gimnazjaliści mieli się wcielić w osadnika olędrskiego, w jego imieniu przemówić do ówczesnych mieszkańców Nekli, przedstawić działalność i osiągnięcia Olędrów, zaproponować sposoby ocalenia pamięci o nich, przekonać młodych, że warto się tym tematem interesować. W tym etapie uczestniczyło 11 uczniów. Pierwsze miejsce uzyskała Klaudia Nowak z klasy I a, drugie miejsce Inga Grobarska i Klaudia Plucińska z klasy II a , trzecie miejsce zajęła Joanna Brzychcy z klasy I b.
Trzeci etap to konkurs wiedzy o Olędrach. Pytania testowe przygotowane były na podstawie książki „Nekielskie Olędy. W kręgu pracy, wiary i nadziei”. W tym roku przeczytało ją 11 uczniów, którzy następnie 14 kwietnia 2015 roku przystąpili do sprawdzenia swoich wiadomości. Test składał się z 23 pytań zamkniętych. Najlepiej poradziła sobie z tym zadaniem Patrycja Olejnik z klasy II a, która zajęła pierwsze miejsce. Drugie miejsce uzyskała Monika Szczygieł i trzecie - uzyskując taką samą liczbę punktów - Aleksandra Kowalska i Karolina Kubiak z klasy III b.
Inicjatorką i fundatorką stypendium jest pani Mary Cooper z Melbourne w Australii, której przodkowie byli związani z nekielską ziemią. W 2005 roku dwunastu Australijczyków gościło przez kilka dni w Nekli, wśród nich też pani Mary, która chciała zobaczyć gdzie żyli i pracowali jej przodkowie.
Główny cel naszego projektu - to poznanie historii, kultury i tradycji osadnictwa olęderskiego głównie w Gminie Nekla, ale też w innych rejonach Polski. Poprzez działania w ramach projektu staramy się wzbudzić, właśnie wśród młodzieży, zainteresowanie głównie historią naszego regionu, a aktywny udział gimnazjalistów w tym roku pokazał, że cel został zrealizowany.
„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – znajomość historii regionalnej pozwala lepiej zrozumieć to co łączy nas z dziejami naszej ojczyzny, a jednocześnie zacieśnia więzi z wspólnotą narodową i naszą „małą ojczyzną”. To pozwoli na bycie w przyszłości zarówno aktywnym obywatelem społeczności lokalnej, jak i obywatelem Polski i Europy. Ocalić od zapomnienia – historię osadnictwa olęderskiego – to nasz obowiązek!
Urszula Zielińska