Konkurs literacki "Olędrzy w mojej miejscowości, gminie, powiecie"
II miejsce: Anna Kaczmarczyk, Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Pyzdrach
Pamięć
Pośrodku Puszczy Pyzdrskiej spokojnie życie płynie. Tu las i rzeka szumi historię o olęderskiej gminie. W domach z drewna, żelaza i gliny zamieszkały przybyłe rodziny. Mężczyźni w polu pracowali i chowem zwierząt się zajmowali. Kobiety w czepkach i fartuchach dbały o dom, dzieci i sytość ich brzucha. Spokój panował w olęderskich osadach zbudowanych na demokratycznych zasadach. Żyli w przyjaźni z Polakami i Żydami, gdyż sami uciekali przed prześladowaniami. Do Polski przywiódł ich głód, ucisk i bieda, Więcej konfliktów nie było im trzeba. Dobre czasy niestety się skończyły. Wspólne życie lata wojny zniszczyły. Wiele przyjaźni jednak przetrwało, to ludziom nadzieję nową dawało. Olędrzy stracili całe swe dobytki , na skutek wojny, wysiedleń i zwykłej bandytki. Po ich dorobku zostały już tylko wspomnienia, zrujnowane domostwa, zarośnięte cmentarze, Historia ciekawa i warta odtworzenia.
Mój świat
Wrócić do lasów, pól i łąk, Widzieć jak kwitnie czerwony mak, Zerwać dojrzałego zboża kłos, Czuć zapach i wolności smak.
Wyszeptać w progu bądź pochwalony, Słyszeć gwar, dawną pieśń i rozmowy, Patrzeć jak w dzieży rośnie chleb, Wszystko miało swój urok i sens Te miejsca, ten świat Dawna Ojczyzna, miniony czas.
Nie trzeba wracać, tęsknić tak, Ja tu mieszkam, widzę ten sam las, Matka znakiem krzyża dzieli chleb, Ten sam wstaje świt i zapada zmierzch.
|
II miejsce: Anna Kaczmarczyk
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt