W kręgu pracy, wiary i nadziei
W dniu 25 sierpnia zostanie otworzona wystawa, która przedstawi najważniejsze fakty dotyczące pobytu Olędrów na ziemi polskiej. Oprócz osadnictwa olęderskiego na ziemi nekielskiej zostanie poruszony także wątek pierwszych holenderskich osadników w XVI-wiecznej Rzeczpospolitej oraz sprowadzenie osadników na prawie olęderskim do Wielkopolski.
12 plansz opatrzonych w bogaty tekst (w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckich), aktualne fotografie i archiwalne dokumenty w mocnej czerwono-brązowej kolorystyce, skłaniającej do głębszych przemyśleń. Autor też nie jest przypadkowy, to Witold Przewoźny. Zawodowo pracuje w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu jako kustosz. Jednak bogatą historią Olędrów jest wręcz zafascynowany, czego dał dowód w sierpniu ubiegłego roku, podczas konferencji przeprowadzonej w poewangelickim kościółku w Nekielce. Nieobecni mogą żałować, bo pan Witold jest świetnym mówcą i widać u niego pasję w każdym wypowiadanym słowie. Nie robi niczego na pokaz, po prostu docenia pracę i upór dawnych osadników żyjących kilka wieków temu na ziemiach dzisiejszej Polski.
Poniżej prezentujemy fragmenty prelekcji z wspomnianej konferencji.
Wystawa będzie wspaniałą okazją na dokładne uporządkowanie i pogłębienie wiedzy o Olędrach. Należy pamiętać, że w ciągu lat 1749-1776 w okolicy Nekli powstało 10 osad, opierających się na prawie olęderskim. Nie byli to Holendrzy, czyli pionierzy w dziedzinie melioracji i przekształcania nieużytków w grunty orne. To ludność niemiecka zdominowała tereny nie tylko tych wspomnianych osad, ale stanowiła również znaczną część innych wielkopolskich lokalizacji. Bo to właśnie w naszym województwie powstało ponad 900 takich wsi, lokowanych na korzystnym prawie, dającym korzyści zarówno mieszkańcom, jak i właścicielowi ziemi. Niemcy zostali nazwani mianem Olędrów, ponieważ także posiadali umiejętności podobne do mieszkańców sprowadzonych do ówczesnej Rzeczpospolitej z terenu zachodnich Niderlandów.
Oczywiście jest to tylko wstęp i jednocześnie zachęta do przybycia na wernisaż historycznej wystawy. 25 sierpnia, kościółek w Nekielce, godzina 17:00. Warto zarezerwować kilka godzin, bo ta ekspozycja nie będzie jedyną atrakcją tego dnia. Zaśpiewa także zespół Kairos, już nieco znany mieszkańcom gminy Nekla. W listopadzie ubiegłego roku wystąpili oni w parafialnym kościele w Nekli. I oczarowali zgromadzoną widownię. Wtedy ich repertuar stanowiły wschodnie pieśni, głównie znane z rosyjskich cerkwi. Tym razem ich występ został zatytułowany „East-West. Terra Cognita”.
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu "Olęderskim szlakiem. Przeszłość dla przyszłości."
Radosław Jagieła