O Olędrach możemy pisać wiele. I piszemy - całkiem sporo (warto zajrzeć chociażby do podstrony "Historia Olędrów"). Często jest jednak tak, że jedno zdjęcie pokaże więcej niż tysiąc słów. Właśnie dlatego zapraszamy Państwa na wyjątkową podróż z obrazem. Fotografie, które pokazujemy w tej podstronie pochodzą z początku ubiegłego stulecia, doskonale ilustrują życie, wygląd i kulturę Olędrów.
- Na zdjęciu: Justine Zadow i Johann Friedrich Wilhelm Miegel. Justine urodziła się 29 czerwca 1853 roku, była córką właściciela karczmy z Barczyźnie, Johann'a Zadow. Wraz z rodziną wyemgirowała do Południowej Australii w 1855 roku. Justine zmarła na trzy dni przed swoimi 89. urodzinami w Nowej Południowej Walii. Jej mąż, Johann Friedrich Wilhelm Miegel urodził się 7 marca 1854 roku na Śląsku, w wieku dwóch lat wraz z rodziną wyemgirował do Południowej Australii.
- Na zdjęciu: Ludwig Zadow (syn Andreas'a Zadow), urodził się w parafii Siedlec 1 lutego 1830 roku. W wieku siedemnastu lat wraz z rodziną wyemgirował do Południowej Australii. Ludwig zmarł w miasteczku Palmer 11 października 1912 roku. Na zdjęciu wraz z żoną Johanne Rosine Schaepe (urodzona niepodal Zielonej Góry) podczas 50. rocznicy ślubu. Zdjęcie przesłał nam prawnuk pary, Peter Nelson.
- Na zdjęciu: Friedrich Wilhelm Nuske i Hulda Auguste Bogę. Friedrich urodził się 14 grudnia 1854 roku w Nekielce. Jego pierwszą żoną była Ernestine Frederike Muhlnickel, także z Nekielki. Zmarła w styczniu 1881 roku. Po trzech latach Friedrich ponownie wziął ślub. Tym razem jego małżonką została Hulda Auguste Bogę (urodzona w 1864r.). Uroczystość zawarcia związku małżeńskiego odbyła się 26 grudnia 1884 roku - oczywiście na pięknych terenach Nekielki. Na cztery lata po ślubie, w sierpniu 1888 roku wyemigrowali wspólnie do Melbourne w Australii. Pozostali tam do końca życia. Friedrich przeżył swoją żonę o pięć lat. Hulda zmarła w 1941, a Friedrich po wojnie, w 1946 roku.
- Na zdjęciu: Fredrich Wilhelm Nuske Junior (Mały Fred). Syn Friedricha Wilhelma Nuske i Huldy Auguste Bog (rodzice na zdjęciu powyżej). Przyszedł na świat 22 kwietnia 1886 roku. W wieku dwóch lat wraz z rodzicami wyemigrował do Australii. Był rolnikiem.
- Na zdjęciu: Friedrich Wilhelm Nuske i Hulda Auguste Bogę
- Na zdjęciu: Wilhelm Edward Tischler i Pauline Henriette-Nuske z rodziną. Pauline urodziła się 18 sierpnia 1862 roku w Nekielce, była córką Johann'a Gottlieba Nuske i Anny Christiny Mantey. Wilhelm zaś to syn Johanna Tischlera i Louise Ludke, urodził się także w Nekielce, 1 grudnia 1857 roku. Wilhelm i Pauline poznali się na terenie Nekielki. To tutaj połączyła ich wielka miłość, tutaj się zaręczyli. Pobrali się dopiero za oceanem. Ślub wzięli na drugim końcu świata, na australijskim lądzie, 20 października 1884 roku. Przeżyli razem ponad 50 lat! Wilhelm zmarł w 1925, jego żona Pauline w 1934 roku.
- Na zdjęciu: Reinhard Karl Otto Schulz i Leontine Otilie-Nuske z rodziną. Nie wyemigrowali do Australii. Leontine Otilie była dziewiątym dzieckiem Johann'a Gottlieba Nuske i Anny Christiny Mantey. Urodziła się 13 grudnia 1875 roku w Nekielce. Reinhard Schulz urodził się w 1868 roku w miejscowości Grunewald (Gmina Tęplin). Był policjantem. Reinhard zmarł w 1945 roku. Leontine przeżyła męża o prawie dwadzieścia lat - zmarła 21 maja 1963 roku w Wunsdorf (Niemcy Wschodnie).
- Na zdjęciu: Gustav Adolf Andreas Nuske (urodzony 22 stycznia 1860 roku w Nekielce) wraz z żoną i córką przed domem w Katyil, miejscowości położonej 360km na zachód od Melburne. Tam, na powierzchni ponad 240 akrów prowadzili farmę. Gustav był trzecim dzieckiem Johann'a Gotlieb'a Nuske i Anny Christiny Mantey. Wraz ze swoją żoną-Niemką przybyli do Australii w lipcu 1883 roku.
- Na zdjęciu: Małżeństwo Henryka Lehmanna i Anny Auguste-Tischler. Anna urodziła się 8 sierpnia 1885 roku w Południowej Australii. Była pierwszym dzieckiem Wilhelma Edwarda Tischler i Pauline Henriette Nuske (Pauline to córka Johanna Gottlieba Nuske i Anny Mantey). Rodzice Anny urodzili się w Nekielce. Ślub Anny i Henryka (na zdjęciu) odbył się 24 października 1906 roku w miejscowości Katyil w Australii.
- Na zdjęciu: Gustav Adolf Andreas-Nuske, który urodził się w Nekielce 22 stycznia 1860 roku. Był trzecim dzieckiem Johanna Nuske i Anny Christiny Mantey. Na zdjęciu Gustav i jego żona - Ida Florantine Nuske. Zdjęcie zostało zrobione w stanie Wiktoria, w Australii.
- Na zdjęciu: Henryk Lehmann z żoną Anną Auguste-Tischler (Anna to córka Pauliny Henriette Nuske i Wilhelma Tischlera) i dziećmi.
- Na zdjęciu: Hulda Mathilda Ida Nuske, ósme dziecko Johanna Gottlieba Nuske i Anny Christiny Mantey. Hulda urodziła się 2 listopada 1873 roku w Nekielce. W wieku 10 lat wyemigrowała do Australii wraz ze swoją starszą siostrą Pauline i braćmi: Georg'em oraz Gustav'em i jego żoną, Idą.
- Na zdjęciu: Heinrich Brauer i Ida Agnes-Nuske. Ida była córką Gustava Adolfa Andreasa-Nuske, który wyemgirował z Nekielki w czerwcu 1883 roku. Urodziła się po pięciu latach od osiedlenia się rodziny w Australii. Przyszła na świat 26 kwietnia 1888 roku w miejscowości Katyil.
- Na zdjęciu: Rodzina Ernsta Nuske. Ernst był dziesiątym dzieckiem Johanna Gotlieba Nuske i Anny Christiny Mantey, urodzony w 1884 roku w Nekielce. Enst wraz z żoną i trzema synami wyemigrowali do Melburne pod koniec 1926 roku. Dołączyli do mieszkającej już na terenie Wiktorii rodziny Nuske. Ernst i jego rodzina nie zaznali szczęścia na dalekim kontynencie, przez rok pracowali na farmie brata Carla Juliusa Nuske, po czym powrócili do Europy i zamieszkali w Niemczech. Dwójka synów, Ernst Junior i Frank pozostali w Australii. Zdjęcie zrobiono w Niemczech.
- Na zdjęciu: Emilie Frederike Auguste Peucker (Semmler). Emilie to pierwsze dziecko Louise Nuske, córki Johanna Nuske i Louise Schulze. Emilie była znana także pod pseudonimem "Gus", urodziła się 25 listopada 1865 roku w Nekielce. Wyemigrowała do Australii w 1885 roku. Tam wyszła za mąż za mężczyznę starszego o o 15 lat! Był nim Friedrich Wilhelm Peucker, urodził się w 1850 roku we wsi Bartoszówek na Śląsku.
- Na zdjęciu: Para młoda Auguste Otilie Nuske i Johann Edward-Kruger. Auguste była czwartym dzieckiem Friedricha Wilhelma Nuske (urodzony w 1854 roku) i wnuczką Johanna Gotlieba z Nekielki. Urodziła się 19 września 1889 roku w miejscowości Katyil (stan Wiktoria, Australia). Na zdjęciu męż Johann Edward Kruger. Pobrali się 29 września 1910 roku.
- Na zdjęciu: Po lewej Augusta Amalia Krause (Semmler), urodzona około 1865 roku w Nekielce. W 1879 roku wraz ze swoim przyrodnim wujkiem Johannem Heinrichem Nuske wyemigrowała na pokładzie "Sophie" do Australii. Wyszła za mąż za rolnika o nazwisku Krause. Na zdjęciu wraz z córką "Gussie".
- Na zdjęciu: Arthur Mark Ernest Perret i Hulda Mathilda Ida Nuske. Hulda była ósmym dzieckiem Johanna Gottlieba Nuske i Anny Christiny Mantey. Urodziła się 2 listopada 1873 roku w Nekielce. Wyemigrowała do Australii w wieku 10 lat wraz ze swoim starszym rodzeństwem. 31 maja 1897 roku w Wiktorii wyszła za Arthura (na zdjęciu). Po ślubie młode małżeństwo zamieszkało wspólnie w mieście portowym Carnarvon w Australii Zachodniej.
- Na zdjęciu: Anna Christina Mantey (ur. 1835r.) Fotografia wykonana po śmierci męża, Johanna Gottlieba Nuske. Johann zmarł 28 czerwca 1885 roku.
- Na zdjęciu: Anna Christina Mantey (ur. 1835r.)
- Na zdjęciu: Para młoda Anna Blandina Nuske i Richard Kruger. Anna urodziła się 3 listopada 1887 roku w Nekielce. Była córką Friedricha Wilhelma Nuske i Huldy Boge. 1 września 1909 roku wyszła za mąż. Jej wybrankiem został Richard Kruger. Jego rodzina pochodziła z miejscowości Chociebuż na terenie Prus. Wyemigrowali stamtąd, kiedy Richard był dzieckiem.
- Na zdjęciu: Rodzina Friedricha Wilhelma Nuske i Huldy Auguste Bogę. Friedrich (Fred) urodził się 14 grudnia 1854 roku w Nekielce. Był najstarszym synem Johanna Gottlieba Nuske i Anny Christiny Mantey. 31 sierpnia 1888 roku na pokładzie "Hohenzollern" wyemigrował do Melbourne w Australii. Dotarł tam jako ostatni z rodziny. Zdjęcie zrobiono w 1924 roku.
- Na zdjęciu: Dzieci Johanna Nuske i jego drugiej żony Louise geb Schulze. Johann był właścicielem miejscowej karczmy i hotelu. Na zdjęciu widnieje trójka jego dzieci z drugiego małżeństwa: Pauline Johanna Fredericka Nuske (1835-1926), Johan Heinrich Nuske (1837-1924) oraz Louise Nuske (1840-1932). Wszyscy urodzili się na terenie dzisiejszej Nekielki.
- Na zdjęciu: Antoni Maćkowiak. Anton reprezentuje rodzinę, od której wszystko się zaczęło! Proces przywracania pamięci o Olędrach w Nekli rozpoczął się w 1993 roku. Wtedy do Nekli zawitali Darren i Helen Maczkowiak, którzy na swojej drodze spotkali lokalnego regionalistę - Jerzego Osypiuka. Otrzymana monografia rodzinna była impulsem do zainteresowania się losem ludzi, mieszkających ponad 150 lat temu w okolicy dzisiejszej Nekli.
teksty: Jędrzej Biegański