Nekla - osp.nekla.eu

oledry-1.jpg 66bd2cc754db766de54e10649daf19c6
W kręgu pracy, wiary i nadziei (relacja)
2012-08-30 Radosław Jagieła
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
artykuł archiwalny

Prelekcja Witolda Przewoźnego o historii osadnictwa olęderskiego na ziemiach polskich oficjalnie rozpoczęła uroczystość podsumowującą projekt „Olęderskim szlakiem. Przeszłość dla przyszłości”, która odbyła się w dniu 25 sierpnia 2012 roku. w kościele poewangelickim w Nekielce. Nieco wcześniej list gratulacyjny za zasługi w pielęgnowaniu tradycji olęderskich w okolicy Nekli otrzymał Stanisław Mendyka - właściciel hotelu Barczyzna.

Warto przypomnieć, że w ramach wspomnianego projektu podjęto szereg działań zmierzających do rozwoju turystyki kulturowej w gminie Nekla. Oznakowano szlak osadnictwa olęderskiego, wytyczony w 2005 roku i postawiono 15 tablic informacyjnych przy wyznaczonych obiektach. Zorganizowano również rajd rowerowy, który przerósł oczekiwania organizatorów, albowiem wzięło w nim udział około 300 osób. Wspomniane wydarzenia zostały zrealizowane przez Urząd Miasta i Gminy Nekla we współpracy z samorządem Województwa Wielkopolskiego. Do założeń projektu należała również wystawa przedstawiająca najważniejsze fakty z historii Olędrów w ówczesnej Rzeczpospolitej na 13 tablicach. Oprócz informacji w trzech językach (polski, angielski, niemiecki) na planszach znajduje się również wiele archiwalnych i współczesnych fotografii, dokumenty, dawne mapy i fragmenty listów.

Autor wystawy w swojej opowieści zwrócił uwagę na znaczącą obecność śladów po Olędrach we współczesnym krajobrazie. Nie są to tylko pozostałości cmentarzy, ale także rozległe łąki i pola uprawne, zagospodarowane właśnie przez osadników pochodzenia holenderskiego na Żuławach i niemieckiego w Wielkopolsce. Przekonywał o wielkiej pracy braci luteran w przekształcenie nieużytków na grunty orne, co nastąpiło na przełomie kilku wieków. Podkreślił również działania Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarzy Olęderskich w Gminie Nekla, a zwłaszcza jednego człowieka, który swą pasją zachęcił nekielską społeczność do poznawania przeszłości. Mowa oczywiście o Jerzym Osypiuku. To stwierdzenie zostało nagrodzone oklaskami przez zgromadzoną publiczność.

Radosław Jagieła

Poniżej fotorelacja Waldemara Odrobnego.

Więcej fotografii w podstronie Galerie zdjęć

Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię